Balans
alati.blns.rs

Razvrstavanje osnovnih sredstava po amortizacionim grupama

Unesite naziv sredstva (npr. automobil, računar, klima) — tabela se automatski filtrira i pokazuje grupu i poresku amortizacionu stopu. Podaci prema Pravilniku o amortizaciji stalnih sredstava koja se priznaje za poreske svrhe („Sl. glasnik RS“, br. 93/2019). Radi i sa ćirilicom i bez kvačica.

Primeri:
SveI · 2,5%II · 10%III · 15%IV · 20%V · 30%
Razvrstavanje stalnih sredstava po grupama – poreska amortizacija
Pravilnik o amortizaciji stalnih sredstava koja se priznaje za poreske svrhe („Sl. glasnik RS“, br. 93/2019), važi za sredstva stečena od 1.1.2019.
GrupaR.br.Vrsta stalnih sredstavaAmortizaciona stopa
I1.Asfaltne površine2,5%
I2.Avionske piste2,5%
I3.Brane za akumulaciju voda2,5%
I4.Cevi za gasovod2,5%
I5.Dokovi za vezivanje brodova2,5%
I6.Elektrane2,5%
I7.Električni dalekovodi2,5%
I8.Hangari2,5%
I9.Lukobrani2,5%
I10.Marine2,5%
I11.Mostovi2,5%
I12.Nadvožnjaci i vijadukti2,5%
I13.Naftovodi2,5%
I14.Odvodni i dovodni kanali2,5%
I15.Parking površine2,5%
I16.Putevi i auto-putevi2,5%
I17.Ribnjaci2,5%
I18.Skladišta i rezervoari2,5%
I19.Sportski objekti (stadioni, bazeni, sportske hale i dr.)2,5%
I20.Silosi na poljoprivrednim dobrima2,5%
I21.Tuneli2,5%
I22.Vodovodi i cevovodi2,5%
I23.Železnička infrastruktura2,5%
I24.Zgrade2,5%
I25.Sve ostale nepomenute nepokretnosti2,5%
II1.Avioni10%
II2.Brodovi i ostali plovni objekti10%
II3.Klima uređaji, kaloriferi, vazdušne zavese, napa kondenzaciona i sva ostala oprema za hlađenje, grejanje i protok vazduha10%
II4.Liftovi10%
II5.Bojleri10%
II6.Nameštaj u brodovima10%
II7.Medicinska oprema10%
II8.Ograde10%
II9.Nameštaj za poslovni prostor (stolovi, stolice, fotelje, komode, ormani, police i dr.)10%
II10.Oprema za proizvodnju i distribuciju solarne energije10%
II11.Oprema za proizvodnju i distribuciju električne energije, gasa, toplote i vode10%
II12.Vagoni10%
II13.Vinogradi10%
II14.Voćnjaci10%
II15.Nepokretnosti koje imaju upotrebni vek kraći od 40 godina (za koje obveznik mišljenjem ovlašćenog veštaka dokumentuje da im je upotrebni vek kraći od 40 godina)10%
III1.Alat i inventar15%
III2.Autobusi15%
III3.Automobili15%
III4.Oprema za termo elektrane15%
III5.Oprema za proizvodnju mleka i mlečnih proizvoda15%
III6.Fiskalne kase15%
III7.Fliperi15%
III8.Hladnjače za povrće15%
III9.Kalkulatori15%
III10.Kamioni i prikolice15%
III11.Laboratorijska oprema15%
III12.Mašine za čišćenje žitarica15%
III13.Oprema za fotokopiranje15%
III14.Ulaganje na tuđim osnovnim sredstvima15%
III15.Oprema za istraživanje15%
III16.Postrojenja za pravljenje betona15%
III17.Pokretna oprema za proizvodnju električne energije (agregati i sl.)15%
III18.Radari15%
III20.Televizijske antene15%
III21.Sva ostala stalna sredstva (osim nepokretnosti) koja nisu posebno naznačena u grupama II do V15%
IV1.Nameštaj u avionima20%
IV2.Oprema za kontrolu zagađenja vazduha i vode – nelicencirana20%
IV3.Oprema za emitovanje radio i TV programa20%
IV4.Oprema za naftne bušotine20%
IV5.Oprema za obradu rude20%
IV6.Rezervni delovi za avione20%
IV7.Fiksna i mobilna telefonska oprema i aparati, faks aparati i telegrafska oprema20%
IV8.Povratna ambalaža koja se daje kupcima pri prodaji proizvoda sa obavezom vraćanja20%
V1.Automobili za iznajmljivanje ili lizing i taksi vozila30%
V2.Bilbordi30%
V3.Branici za puteve i pruge30%
V4.Električne reklame30%
V5.Elektronska i IT oprema za procesiranje podataka30%
V6.Oprema za informatičku infrastrukturu (Yupak, Internet)30%
V7.Filmovi30%
V8.Televizijske reklame i spotovi30%
V9.Građevinska pokretna oprema30%
V10.Kalupi za livenje30%
V11.Knjige u biblioteci koje se iznajmljuju30%
V12.Industrijski noževi30%
V13.Oprema za seču drveća30%
V14.Platno (tepisi, zastori, zavese, itisoni i sl.)30%
V15.Pokretna oprema koja koristi električnu energiju (bušilica, brusilica i sl.)30%
V16.Pokretni kampovi30%
V17.Skeneri za bar kod30%
V18.Traktori30%
V19.Uniforme30%
V20.Video igre – na novčić30%
V21.Video trake, CD, DVD i sl.30%
V22.Osnovno stado30%
–Nematerijalna sredstva (koncesije, patenti, robne i uslužne marke, žigovi, modeli, licence, franšize i ostala) – nisu u grupamačl. 5
–Investicione nekretnine koje se vode po fer vrednosti2,5% (čl. 4)
–Sredstva uzeta u zakup (lizing) sa pravom korišćenja dužim od godinu dana, priznata kod primaoca lizingačl. 5 st. 3
–Stalna sredstva koja se po propisima o računovodstvu vode kao zalihe – amortizacija se ne utvrđuječl. 8

Klik na red kopira rezultat. Oznaka „srodni pojam“ znači da pojam nije u tekstu pravilnika, već je dodat radi lakšeg pretraživanja — proverite stavku.

Važeći propis: Pravilnik o amortizaciji stalnih sredstava koja se priznaje za poreske svrhe („Sl. glasnik RS“, br. 93/2019) primenjuje se na stalna sredstva stečena počev od 1. januara 2019. (odnosno od prvog dana poreskog perioda koji počinje u 2019). Za sredstva stečena zaključno sa 31. decembrom 2018. i dalje se primenjuje raniji Pravilnik („Sl. glasnik RS“, br. 116/04, 99/10, 104/18 i 8/19) — prema čl. 9 važećeg pravilnika. Ako se razvrstavanje na drugim sajtovima razlikuje, verovatno je reč o tom ranijem propisu.

Kratak pregled pravila (nije zvaničan tekst)

Pun tekst Pravilnika (čl. 1–11 i Obrazac POA)

Na osnovu člana 10b stav 9. Zakona o porezu na dobit pravnih lica, Ministar finansija donosi Pravilnik o amortizaciji stalnih sredstava koja se priznaje za poreske svrhe. Broj 110-00-689/2019-04, U Beogradu, 23. decembra 2019. godine.

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuju se način razvrstavanja stalnih sredstava po grupama, vrste nematerijalnih sredstava i način utvrđivanja amortizacije stalnih sredstava za poreske svrhe.

Član 2.

Stalna sredstva koja podležu obračunu amortizacije za poreske svrhe (u daljem tekstu: poreska amortizacija), osim nematerijalnih sredstava, razvrstavaju se po grupama i amortizuju po stopama propisanim članom 10b stav 3. Zakona o porezu na dobit pravnih lica („Službeni glasnik RS”, br. 25/01, 80/02, 80/02 – dr. zakon, 43/03, 84/04, 18/10, 101/11, 119/12, 47/13, 108/13, 68/14 – dr. zakon, 142/14, 91/15 – autentično tumačenje, 112/15, 113/17, 95/18 i 86/19 – u daljem tekstu: Zakon), i to:

Tabela grupa i stopa nalazi se u pretrazi iznad (grupe I–V, stope 2,5% / 10% / 15% / 20% / 30%).

Član 3.

(1) Poreska amortizacija stalnih sredstava utvrđuje se primenom proporcionalne metode za svako stalno sredstvo posebno, na sledeći način:

Napomena: u tekstu preuzetom iz Paragraf Lex deo ovog stava (formula/obrazac) nije prikazan. Ceo tekst pogledajte u „Službenom glasniku RS", br. 93/2019.

(2) Nabavna vrednost stalnog sredstva za svrhu obračuna poreske amortizacije (u daljem tekstu: nabavna vrednost) predstavlja vrednost po kojoj je sredstvo prvi put priznato u poslovnim knjigama u skladu sa propisima o računovodstvu i MRS, odnosno MSFI i MSFI za MSP (u daljem tekstu: propisi o računovodstvu).

(3) Nabavna vrednost ne može se menjati tokom trajanja obračuna poreske amortizacije, osim u slučaju naknadnih ulaganja koja se u skladu sa propisima o računovodstvu uključuju u nabavnu vrednost stalnog sredstva (u daljem tekstu: naknadna ulaganja).

(4) Ukoliko je iznos amortizacije obračunat u skladu sa propisima o računovodstvu (u daljem tekstu: računovodstvena amortizacija) niži od iznosa poreske amortizacije, utvrđene u skladu sa stavom 1. ovog člana, kao rashod amortizacije u poreskom periodu priznaje se računovodstvena amortizacija.

(5) Ukupan iznos amortizacije utvrđene za svako stalno sredstvo posebno, priznaje se najviše do iznosa nabavne vrednosti svakog stalnog sredstva posebno, uvećane za eventualna naknadna ulaganja.

(6) Obračun poreske amortizacije započinje i prestaje istovremeno sa obračunom računovodstvene amortizacije.

(7) U slučaju kada je u poreskom periodu stalno sredstvo otuđeno, odnosno uništeno, kao rashod u tom poreskom periodu priznaje se iznos pozitivne razlike između neotpisane poreske i neotpisane računovodstvene vrednosti tog sredstva koja se utvrđuje u poreskom periodu u kojem je došlo do prestanka obračuna amortizacije, pri čemu se tako utvrđena razlika umanjuje za rashod obezvređenja koji se priznaje u istom poreskom periodu u skladu sa Zakonom.

(8) Neotpisana poreska vrednost iz stava 7. ovog člana utvrđuje se tako što se nabavna vrednost, uvećana za naknadna ulaganja, umanji za iznos poreske amortizacije.

Član 4.

Amortizacija investicionih nekretnina koje se nakon početnog priznavanja u poslovnim knjigama obveznika vrednuju po metodi fer vrednosti, utvrđuje se shodnom primenom odredaba člana 3. st. 1, 2, 3. i 5. ovog pravilnika, primenom stope od 2,5%.

Član 5.

(1) Amortizacija nematerijalnih sredstava priznaje se kao rashod u iznosu računovodstvene amortizacije.

(2) Pod nematerijalnim sredstvima iz stava 1. ovog člana podrazumevaju se ulaganja izvršena u određena nemonetarna sredstva bez fizičkog sadržaja, kao što su: koncesije, patenti, robne i uslužne marke, žigovi, modeli, licence, franšize i ostala nematerijalna sredstva.

(3) Izuzetno od stava 2. ovog člana, u slučaju stalnih sredstava koja su uzeta u zakup sa pravom korišćenja dužim od godinu dana, a koja se, shodno propisima o računovodstvu kod primaoca lizinga priznaju kao sredstvo, rashod po osnovu amortizacije priznaje se u skladu sa stavom 1. ovog člana.

Član 6.

(1) Obračun poreske amortizacije stalnih sredstava koja su stečena putem statusne promene, obveznik – sticalac nastavlja do isteka preostalog amortizacionog veka i na način koji je u skladu sa ovim pravilnikom utvrdio obveznik koji ta sredstva prenosi statusnom promenom.

(2) Obračun poreske amortizacije stalnih sredstava koja su stečena putem statusne promene od obveznika – prenosioca koji je amortizaciju tih sredstava utvrđivao na način propisan odredbama člana 10. Zakona, obveznik – sticalac nastavlja na isti način koji je primenjivao i obveznik – prenosilac.

Član 7.

(1) Obveznik je dužan da za svako stalno sredstvo pojedinačno obezbedi sledeće podatke:

  • 1) datum kada je stalno sredstvo nabavljeno i stavljeno u upotrebu;
  • 2) iznos nabavne vrednosti;
  • 3) datum započinjanja obračuna računovodstvene amortizacije;
  • 4) iznos naknadnih ulaganja;
  • 5) iznos računovodstvene amortizacije u poreskom periodu;
  • 6) iznos računovodstvene amortizacije koji se, u poreskom periodu, priznaje za poreske svrhe;
  • 7) iznos poreske amortizacije u poreskom periodu;
  • 8) iznos poreske amortizacije koji se, u poreskom periodu, priznaje za poreske svrhe;
  • 9) iznos neotpisane poreske vrednosti na kraju poreskog perioda;
  • 10) iznos neotpisane poreske vrednosti na dan prestanka obračuna amortizacije;
  • 11) iznos neotpisane računovodstvene vrednosti na dan prestanka obračuna amortizacije.

(2) Izuzetno od stava 1. ovog člana, obveznik je dužan da podatke iz stava 1. tač. 5), 6), 8), 10) i 11) ovog člana obezbedi i u zbirnom iznosu za sva stalna sredstva za koja se amortizacija utvrđuje u skladu sa ovim pravilnikom.

(3) Podatak o amortizaciji koja se priznaje kao rashod za poreske svrhe obveznik iskazuje u Obrascu POA – Podaci o amortizaciji stalnih sredstava stečenih počev od 1. januara 2019. godine za period od _____. do _____. 20__. godine, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

(4) U Obrascu POA iskazuju se podaci za sva stalna sredstva u zbirnom iznosu, na sledeći način:

  • 1) pod rednim brojem 1. – Iznos amortizacije koji se priznaje kao rashod u poreskom periodu;
  • 2) pod rednim brojem 2. – Iznos razlike između neotpisane poreske i neotpisane računovodstvene vrednosti stalnih sredstava, koji se priznaje u poreskom periodu kao rashod u skladu sa članom 3. stav 7. ovog pravilnika;
  • 3) pod rednim brojem 3. – Ukupan iznos amortizacije koji se priznaje kao rashod u poreskom periodu, izražen kao zbir iznosa sa red. br. 1. i 2. ovog obrasca. Podatak sa ovog rednog broja, uvećan za iznos amortizacije stalnih sredstava utvrđen na način propisan odredbama člana 10. Zakona, iskazuje se na odgovarajućem rednom broju Obrasca PB 1, koji je propisan pravilnikom kojim se uređuje sadržaj poreskog bilansa i druga pitanja od značaja za način utvrđivanja poreza na dobit pravnih lica.

Član 8.

Ne utvrđuje se amortizacija za stalna sredstva koja se prema propisima o računovodstvu vode kao zalihe.

Član 9.

Za stalna sredstva stečena zaključno sa 31. decembrom 2018. godine, odnosno poslednjim danom poreskog perioda koji počinje u 2018. godini, a koja su stavljena u upotrebu počev od 1. januara 2019. godine, odnosno prvog dana poreskog perioda koji počinje u 2019. godini, amortizacija se utvrđuje u skladu sa Pravilnikom o načinu razvrstavanja stalnih sredstava po grupama i načinu utvrđivanja amortizacije za poreske svrhe („Službeni glasnik RS”, br. 116/04, 99/10, 104/18 i 8/19).

Član 10.

Odredbe ovog pravilnika primenjuju se na stalna sredstva stečena počev od 1. januara 2019. godine, odnosno počev od prvog dana poreskog perioda koji počinje u 2019. godini.

Član 11.

(1) Ovaj pravilnik stupa na snagu 1. januara 2020. godine.

(2) Broj 110-00-689/2019-04

(3) U Beogradu, 23. decembra 2019. godine

(4) Ministar,

(5) Siniša Mali, s.r.

Obrazac POA

Podaci o obračunatoj amortizaciji stalnih sredstava stečenih počev od 1. januara 2019. godine

Red. br.OpisIznos
1.Iznos amortizacije koji se priznaje kao rashod u poreskom periodu
2.Iznos razlike između neotpisane poreske i neotpisane računovodstvene vrednosti stalnih sredstava, utvrđen u skladu sa članom 3. stav 7. ovog pravilnika
3.Ukupan iznos amortizacije koji se priznaje kao rashod u poreskom periodu (1+2)
← Svi alati
Kopirano